VILA LINEA
Bratislava, Novosvetská ulica

Autori - J. Bahna + AA Ateliér Architektúry

DOM - Každý dom má svoj osud. Vila Linea je dom, ktorý ponúka jasnú ideu, prevádzkovú logiku, obytnú atmosféru, otvorenosť vo vzťahu k prírode, topografii i v životnom štýle, dynamiku priestorov, optimizmus a aj provokáciu pre verejnosť väčšinou zaťaženú tradicionalizmom.

MIESTO - Horský park, lokalita, ku ktorej má vzťah rodina. Parcela tesne na hranici lesa, s možnosťou rozvinutia bývania v prírode. Je to výnimočný kus Bratislavy s jedinečnou atmosférou. Je to miesto, kde aj ja žijem a mám k nemu dôverný vzťah.

KLIENT - Naším klientom bola firma, ktorej majitelia majú blízko k umeniu. Klient bol od začiatku pripravený na výstavbu modernej vily, v čom sme našli spoločnú reč. My sme sa pokúsili dokázať, že aj jednoduché čisté formy dokážu v symbióze s prírodou vytvoriť priestor s obytnou atmosférou a pre život s umením.

<> >>

SÚŤAŽ - Vyzvanie do súťaže sme považovali za výnimočnú ponuku, na ktorú sa patrí odpovedať. Lokalita sa mi zdala vhodná pre experiment vo vzťahoch geometrie a topografie. Celý proces prípravy a realizácie trval zhruba tri roky. Náš návrh bol pre investora asi najčitateľnejší.

TOPOGRAFIA - Lokalita je náročná. Východný svah s výhľadom na Kramáre. Južná slnečná strana orientovaná do protisvahu. Topografia terénu bola jedným z najdôležitejších faktorov pri zrode idey. Ona dala objektu charakter domu na schodoch a jeho vertikálnemu radeniu funkcií.

SLNKO - Ústredná téma domu by sa dala nazvať aj cesta za slnkom, ktoré našťastie vždy vyjde. Pokúsili sme sa vytiahnuť hlavnú obytnú úroveň do vyššej polohy, ktorá je dlhšie preslnená, a tým viac presvetlená zo všetkých strán. Proti letnému slnku je objekt vybavený pevnými žaluziami airfol a elektronicky riadenými sieťovinami.

Autori - J. Bahna + AA Ateliér Architektúry

Bratislava, Novosvetská ulica
VILA LINEA
<> <<
Nahrávam obrázky... 0%
Nahrávam obrázky... 20%
Nahrávam obrázky... 40%
Nahrávam obrázky... 60%
Nahrávam obrázky... 80%